گفتار درمانی

گفتار درمانی

 

 

کوکانی که با مشکل لکنت زبان رو باشند نمی‌ توانند کلمات و یا گفتاری که مدنظرشان است را به‌ خوبی تلفظ کنند و نمی توانند برای یک جمله خاص افکار خودشان را متمرکز کرده و جمله مورد نظر را بیان کند.

اینگونه کودکان قادر به صحبت  کردن هستند ولی نمیتواند جملات را به خوبی ادا کنند و دچار لکنت زبان می‌ شوند.

این کودکان توانایی تلفظ هجاهای صوتی را ندارند و آنها را معمولا به صورت شکسته ادا می‌ کند و همین امر باعث می‌شود تا نتواند ارتباط مناسبی با اطرافیان خود داشته باشند و البته اعتماد به نفس آنها به شدت پایین بیاید و امکان اینکه به بیماری افسردگی گرفتار شود نیز بسیار زیاد است.

راه حل درمانی لکنت زبان

بهترین درمان لکنت زبان گفتاردرمانی می باشد که می توان از این طریق برطرف کرد این روش با بازی ها و فعالیت های هدفمند انجام می شود که کودک را تشویق می کنید بازیهای را انجام دهد که در آنها باید کلمات را ادا کند و از این طریق می توانید در سیر درمانی کودک خود اثربخش باشید.

کودکانی که نیازمند درمان گفتار درمانی هستند چه مشخصاتی دارند؟

 

کودکانی که دچار لکنت زبان و عدم برقراری ارتباط مناسب با اطرافیان خود هستند نمی‌ توانند حجم صدای خود را تنظیم کنند.

 یعنی یا حجم صدای آنها بیش از حد بالا می باشد و یا حجم صدا پایین است که در اثر این مشکل تمرکز خود را برای ادای کلمات از دست می‌دهند.

وظیفه گفتار درمان این است که حجم صدای کودک را تنظیم میکند و به او کمک میکند تا بتواند برای تلفظ هر کلمه از میزان حجم صدای مناسبی استفاده کند .

برای تنظیم این حجم صدا از روشهای تصویری ، علامت ها و شکل های نوشتاری استفاده می شود و کودک تشویق می شود تا جملات خاصی که برای او تعیین می‌شود را بیان کند و در تنظیم حجم صدا همکاری کند.

چگونه متوجه شویم که فرزندمان نیازمند گفتار درمانی است؟

1: افراد خانواده و یا سایر افراد سخت متوجه می شوند که کودک چه جمله ای را بیان می کند.

2: ممکن است کودک شما از لحاظ خواندن تلفظ کردن و روخوانی کتاب مشکلی نداشته باشد و در گفتار کلمات نیز هیچ مشکلی نداشته باشد ولی باز هم برای مراقبتهای بیشتر می بایست تحت نظر متخصص گفتار درمانی باشد تا در صورت مشاهده هرگونه تداخلی سریع بررسی و رفع شود.

ممکن است خانواده ها در مقابل چنین حرکتی مقاومت کننده و بگویند فرزند ما مشکلی ندارد ولی باید بگویم در صورتی که کودکان از لحاظ صحبت کردن و روخوانی کتاب مشکلی نداشته باشند ولی در روابط اجتماعی دچار مشکل باشند نیز باید این دوره‌ها را بگذرانند و از خدمات گفتار درمانی بهره مند شود.

3: در صورتی که کودک شما دچار بیماری اوتیسم یا اختلال شنوایی باشد نیاز به گفتار درمانی دارد به دلیل اینکه در برقراری ارتباط با چار مشکل است و باید این مشکل با تکنیک های مشخص شده برطرف شوند.

کودکانی که با مشکل اتیسم یا مشکل شنوایی رو هستند معمولا در دوران مدرسه این مشکل دیده می‌شود یعنی در سنین نوجوانی که در چنین مواردی نیاز است که کودک شما تمرینات گفتار درمانی را آغاز کند و از این مشکل رهایی یابد.

در صورت مشاهده هر کدام از موارد زیر می بایست به مراکز گفتار درمانی مراجعه کنید:

1: اگر احساس می‌کنید که کودکتان ناشنوایی دارد یا کم شنوا است حتماً از خدمات مراکز

 گفتاردرمانی بهره مند شوید.

2: در صورتی که در تلفظ گفتار و کلمات دچار مشکل باشد نیز نیازمند گفتار درمانی است.

3: در صورت مشاهده تاخیر در آغاز کلمات از طرف کودکان نیز باید به مشکل گفتاری کودک پی ببرید و او را در مراکز مناسب ثبت نام کنید.

4: مشکلاتی نظیر فلج مغزی یا اختلال در یادگیری نیز برای کودکان این مشاهده می شود.

5: این دسته از کودکان نمی توانند با اطرافیان خود ارتباط کلامی برقرار کنندزمانی که کودک تان را به مراکز گفتار درمانی می‌برید و دوره‌های گفتار درمانی برای شروع می شود شما نیز باید همکاری داشته باشید یعنی در خانه باید کودکان خود را آموزش دهید و در صورتی که کودک با لکنت زبان صحبت می کند تحت فشار نگذارید و نکاتی که در زیر آمده است را انجام دهید تا کودک شما تشویق شود و کلمات را به خوبی ادا کند .

1: باید سوالاتی بپرسید که کودک شما تحریک شود و به آن ها جواب دهد .

به عنوان مثال زمانی که کودکتان به جشن تولد دوستش می رود از او پرسید برای دوستت چه کادویی میخوای بخری؟

مطمئناً کودک شما نیز همکاری می‌کند و سوال شما پاسخ میدهد.

2:  در صورتی که کودک تان صحبتی می کند با دقت صحبت های او را گوش کنید.

زمانی که کودک در صحبتی با شما انجام می دهد شما باید به صورت کامل به صحبت های او گوش کنید و اجازه دهید که تمام جملات را خودش ادا کند با این روش شما به کودک خود اعتماد به نفس زیادی می دهید و که در اثر این اعتماد به نفس می تواند به صورت روان تری با شما ارتباط برقرار کند.

از کودک خود بخواهید که کتابخوانی را هر روز انجام دهد

کتاب داستان یا خبری جذاب را انتخاب کنید و از فرزندتان تقاضا کنید و آن را با صدایی رسا بخواند، این کار باعث می شود تا کودک شما اعتماد به نفس بیشتری پیدا کند .

 البته سعی کنید زمانی که کودکتان در حال خواندن آن کتاب یا خبر است با حالت خسته کننده به او نگاه نکنید و کاملاً پر انرژی باشید تا روحیه کودک تقویت شود و به خواندن ادامه دهد تا بتواند برای روان خواندن کتاب تلاش بیشتری کند و لکنت زبان را از خود دور کند.

تمریناتی که می‌تواند در گفتار درمانی به کودک شما کمک کند

1: سوالات تحریک کننده بپرسید مانند:

 دوست داری کجا برویم ؟

چه غذایی امروز دوست داری  برایت درست کنم؟

یا در صورتی که تمایل داری مدرسه ات را عوض کنم کجا را دوست داری؟

2: توپ بازی کردن با کودک

با کودک خود توپ بازی کنید و هر بار که توپ به او رسید باید یاد بگیرد که استپ کند و کلمه مورد نظر شما را تکرار کند.

 با این روش می‌ تواند کلمات زیادی را در ذهن خود بسپارد به دلیل اینکه روش آموزش از طریق بازی می باشد و کودکان از بازی کردن لذت می برند.