کلینیک توانبخشی کودکان

کلینیک توانبخشی کودکان

 

کلینیک توانبخشی کودکان چه مزیت هایی باید داشته باشد و کودکان در چه مراکزی باید مورد درمان قرار بگیرند.

در صورتی که کودکی با محدودیت به دنیا بیاید شرایط زندگی او با دیگر کودکان متفاوت است به همین دلیل باید مراقبت های مشخصی برای او انجام شود تا بتواند به اجتماع برگردد و با اطرافیان خود ارتباط بهتری برقرار می کند .

به همین منظور این مقاله را آماده کرده ایم تا با کلینیک توانبخشی کودکان بیشتر آشنا شوید و در صورت داشتن چنین فرزندان عزیزی از این کلینیک توانبخشی کودکان بهره مند شوید.

زمانی که فرزندتان را به کلینیک توانبخشی کودکان می‌برید پزشک متخصص زمینه مورد نظر درمان کودک را مشخص می کند و درمانگر در زمینه مشخص شده اقدام به درمان کودک می کند.

مفهوم کلینیک توانبخشی کودکان و کاربرد آن برای درمان کودکان

توانبخشی یک شاخه درمانی پزشکی برای درمان های غیردارویی کودکان می باشد که در شاخه پیراپزشکی قرار دارد.رشته های توانبخشی فقط در دانشگاه های سراسری تدریس می شوند و متخصصان توانبخشی باید حداقل دوره چهار ساله را بگذرانند و بعد از آن با کسب کردن چند سال سابقه می توانند کلینیک توانبخشی تاسیس کنند.

درکلینیک توانبخشی کودکان کاردرمانگران و گفتاردرمانگران برای درمان کودکان ناتوان به خدمت گرفته می شوند و بیماری هایی نظیر بیماری های جسمی،حسی حرکتی و ذهنی توسط این اشخاص درمان می شود.

معنی کلی توانبخشی برای کودکان این است که کودک بتواند حرکات خود را به تنهایی انجام دهد و در حرکات انجام شده استقلال کامل داشته باشد و نیاز به کمک والدین خود نداشته باشد.

نکته ی مهم:

توجه به این نکته بسیار مهم است که در هیچ کدام از کلینیک توانبخشی کودکان دارویی برای درمان بیماری کودکان تجویز نخواهد شد.

روند درمانی کودکان فقط با انجام حرکات و تکنیک های تخصصی می باشد و کودک به تدریج به استقلال کامل میرسد .

در صورتی که مشاهده کردید که در کلینیک توانبخشی کودکان برای درمان کودکان از دارو استفاده میشود باید بدانید که این درمان کاملاً اشتباه و غلط می باشد و باید دوره درمانی با دارو متوقف شود.

فرایند کلینیک توانبخشی کودکان به این صورت می باشد که به کودک کمک می‌شود تا در صورتی که کم توان است بتواند توانایی های از دست رفته خود را بازیابی کند.

 این توانایی‌ها ممکن است در اثر یک حادثه محدود شده باشد و عملکرد کودک را کم کرده باشد و با کمک درمانگر کلینیک توانبخشی این حرکات مجدداً بازیابی خواهند شد.

از طرف دیگر کلینیک توانبخشی کودکان بهترین کمک برای کودکانی است که اختلالات و مشکلات جسمی،حسی حرکتی و ذهنی،گفتاری و کم شنوایی دارند که بهترین درمان برای آن ها انجام می شود و پس از اتمام دوره درمانی کودک عزیز شما دارای استقلال کامل حرکتی و ذهنی خواهد شد.

در کلینیک توانبخشی کودکان از انواع تکنیک ها و روش های روز دنیا استفاده می شود این روش ها عبارتند از : جسمی ، حسی حرکتی،ذهنی،روان درمانی،گفتاردرمانی

رشته هایی که در مراکز بخشی کودکان مورد استفاده قرار می گیرد عبارتند از:

1: گفتار درمانی

در این روش به کودکانی که در غذا خوردن جویدن وبلع مشکل دارند یا درآواسازی، تولید کلمات و جمله سازی مشکل دارند یا لکنت دارند و وضوح گفتارشان پایین است و یا مشکلات زبانی و گفتاری دیگری دارند کمک می شود تا کاملا درمان شوند و دچار تاخیر و افت تحصیلی نشوند و اعتماد به نفسشان را از دست ندهند.

2: کاردرمانی

 

ممکن است کودک دلبند شما دچار مشکلات حرکتی و جسمی مثل فلج مغزی،تاخیر رشدی و یا مشکلات حسی حرکتی و ذهنی مثل طیف اتیسم،بیش فعالی و نقص توجه تمرکز،اختلال یادگیری،کم توان ذهنی ویا اختلالات ژنتیکی مثل سندروم داون،سندروم ایکس شکننده،دیستروفی عضلانی و...باشد که در این مراکز با تکنیک هایی که انجام می‌شود کودک شما درمان می شود و کاملا به استقلال فردی می رسد.

3: روان درمانی

برخی مشکلات ممکن است کودک را دچار افسردگی و انزوا کند.

 روانشناسی و مشاوره دادن به کودک میتواند او را از حالت انزوا خارج کند و افسردگی او را درمان کند. 

توجه داشته باشید که مراحل روان درمانی روانشناختی کودک بدون مصرف دارو انجام می شود مگر در شرایط خاص که البته باید پزشک تشخیص دهد و بعد دارو مصرف شود.

کودک شما هر کدام از مشکلاتی که در بالا ذکر شد را داشته باشد در کلینیک توانبخشی کودکان به راحتی درمان می شود و می تواند به زندگی عادی خود بازگردد.

البته لازم به ذکر است که در کلینیک توانبخشی کودکان فقط با انجام فعالیت‌ های یک فرد انجام نمی‌ شود و نیازمند یک تیم متخصص می باشد.

به همین خاطر مراکز توانبخشی کودکان می بایست از افراد متخصص در حوزه های مختلف تشکیل شود تا بتواند تمامی خدمات مربوط به توانبخشی کودکان را ارائه دهد.

ناتوانی کودک در انجام برخی کارها می‌تواند او را منزوی کند و محدودیت های زیادی را برای او به همراه آورد که این محدودیت ها می توانند اثرات روحیه مخربی برای کودک داشته باشند.

این مشکلات صرفاً برای خود کودک نیست و می‌تواند خانواده کودک را از لحاظ روحی تخریب کند.

مرکز توانبخشی کودکان نقاط ضعف و قوت کودکان را شناسایی می‌کند و روی آنها فعالیت های مشخصی را انجام می دهد تا کودک بتواند نقاط قوت خود را قوی تر و در صورت داشتن نقاط ضعف و ناتوانی های حرکتی آن نقاط ضعف را بهبود ببخشد.

به دلیل اینکه کودکان ممکن است در مقابل برخی فعالیت‌ ها مقاومت کنند و درمانگر نتواند درمان مورد نظر را انجام دهد.

میبایست تکنیک های مناسب برای درمان کودکان استفاده شود، مثل بازی کردن با کودکان چرا که کودکان در مقابل بازی کردن مقاومت نمی‌کنند و از بازی کردن لذت می‌برند به همین منظور برنامه‌هایی برای توانبخشی کودک در قالب بازی کردن باید تعیین شود تا کودکان در امر درمان همکاری مناسبی داشته باشند.

 

 

 

 

 

 

 

سخن پایانی:

تمامی نکات و مواردی که در بالا ذکر شد همه و همه در انتها باید به استقلال کودک ختم شود .یعنی کودک بتواند پس از اتمام دوره درمانی خود استقلال کامل داشته باشد و با محیط اطراف و افرادی که در اطراف خود زندگی می‌ کند ارتباط برقرار کند و رابطه کلامی مناسبی داشته باشد.

البته شما نیز باید در منزل با کودکتان تمرین کنید و تمامی مواردی که به شما آموزش داده می شود را انجام دهید تا روند درمانی کودک شما سرعت مناسبی داشته باشد.