کاردرمانی

کاردرمانی

 

 کاردرمانی تعاریف متعددی دارد که بهترین تعریفی که می‌ توان برای این درمان به کار برد تعریف زیر است:

 رشته کاردرمانی شامل جسم بزرگسال،جسم کودک،ذهنی بزرگسال و ذهنی کودک می باشد و می‌توان با فعالیت های هدفمند و معنادار شخص را درمان کرد.

 

البته در ادامه تعریف واضح‌ تری از این روش درمانی در ادامه خواهیم آورد تا دید بهتری نسبت به این روش درمان داشته باشید.

در ادامه با ما همراه باشید تا جزئیات بیشتری در رابطه با کار درمانی در اختیار شما قرار دهیم.

 

این پروسه درمانی برای افرادی انجام می‌شود که به دیگران وابسته اند و برای فعالیت های روزانه خود نیازمند این هستند که افرادی به آنها کمک کند تا نیازهای فردی خود را برطرف کنند.

با تکنیک هایی که در این روش درمانی وجود دارد فرد به  بیشترین استقلال فردی خود میرسد و نیازمند اطرافیان نخواهد بود.

مثال:

 

اگر بخواهیم در این زمینه مثالی بزنیم می‌ توان به افرادی اشاره کرد که دچار فلج مغزی شده اند و مهارتهای حرکتی و شاخص های حرکتی خود را با تاخیر به دست می آورند و نمی توانند به تنهایی بیشتر حرکات خود را انجام دهند و نیازمند افرادی هستند که کمک کننده آنها باشند.

در بیشتر موارد افرادی که دچار فلج مغزی شده اند احتمال این که ارتباط کلامی آنها دچار اختلال شود نیز بسیار زیاد است.

زمانی که فردی دچار فلج مغزی می شود و ارتباط کلامی و حرکتی محدود شود مطمئنا وابسته به خانواده می شود و همین وابستگی اعتماد به نفس او را پایین می‌آورد و در نهایت منجر به افسردگی فرد می‌شود.

 

 

وظیفه ی کاردرمانگر

متخصصین در زمینه کاردرمانی فعالیت می کنند، می بایست به علوم مختلفی همچون فیزیولوژی و آناتومی مسلط باشند تا بتوانند بهترین خدمات را در این زمینه به فرد بدهند و درمان او را شروع کند.

بدلیل اینکه کاردرمانگر در زندگی شخصی فرد نیز وارد می شود باید تخصص روانشناسی داشته باشد تا بتواند فرد را به زندگی امیدوار کند و روحیه او را برای ادامه زندگی بیشتر کند.

اگر بخواهیم برای این موارد مثالی بزنیم می‌ توانم بگویم که کاردرمانگر می تواند مهارت های حرکتی که برای فرد بی معنا هستند را با یک الگوی معنادار و هدفمند دنبال کند به نحوی که شخص برای انجام این حرکت ها انگیزه داشته باشد.

کاردرمانگر باید شرایط جسمی بیمار را مدنظر قرار دهد و باید محیط ، وسایل و تجهیزات که برای درمان او مناسب است را در اختیارش قرار دهد.

 تا بیمار احساس کند که همین وسایل برای درمان کافی هستند و اعتماد به نفس با انجام دادن حرکات ساده بالا برود .

زمانی که شخص مراجعه کننده همین حرکات ساده با تجهیزات ساده را به تنهایی بتواند انجام دهد عزت نفس او بالا می رود و می تواند خود را از افسردگی ناشی از این ناتوانی دور کند.

 وظیفه دیگر کاردرمانگر روانشناسی میباشد و باید با صحبت کردن و امید به زندگی که به شخص متقاضی می دهد او را به زندگی امیدوار کند که این مرحله تاثیر زیادی در زندگی شخصی فرد بگذارد و البته جزء مهمترین مراحل کاردرمانگر میباشد.

تیم کاردرمانگر

توجه داشته باشید که وظیفه روانپزشک،کاردرمانگر و گفتار درمانگر می باشد که تمامی این موارد تحت تسلط یک تیم انجام می‌شود و البته خانواده شخص بیمار نیز در این فرآیند درمانی کمک کننده هستند و باید در منزل فعالیت‌ هایی که در مرکز کار درمانی انجام می‌شود را برای او انجام دهند تا شخص بتوان از هر چه سریعتر به استقلال فردی برسد.

سن مناسب برای کاردرمانی

 

تمامی افراد در تمامی سنین در صورتی که مشکلات حرکتی داشته باشند و یا حتی نوزادی که مشکل گردن گرفتن داشته باشد یا فرد کهنسالی که در زمینه عضلانی و حرکتی مشکلاتی دارد می توانند در حیطه کاردرمانی مشکل خود را برطرف کنند و از خدمات کاردرمانگر بهره مند شود.

فعالیتهای طبیعی

فرآیند کاردرمانی بدین صورت است که فعالیت‌ های طبیعی روزمره باید در این فرد انجام شود.

مثال: 

به عنوان مثال برای کودکانی که مشکلات حرکتی از ناحیه دست دارند بازی هایی هدفمند و معنادار انجام می‌ شود و کودک با انجام دادن این بازی ها عضله دست خود را تقویت می کند و البته این حرکات کاملاً طبیعی می باشند و کودک متوجه نمی‌ شود که دوره درمانی خود را انجام می‌دهد و در مقابل انجام این حرکت ها مقاومت نمی کند.

چه افرادی نیازمند دریافت خدمات کاردرمانی هستند؟

برای اینکه تشخیص داده شود چه افرادی نیازمند دریافت خدمات کاردرمانی هستند باید فاکتورهایی را مدنظر قرار داد که این فاکتورها عبارتند از:

1 : اختلالات جسمی

این اختلالات  شامل اختلالات نورولوژیک از جمله فلج مغزی،تاخیر رشدی حرکتی،سکته مغزی،ام اس، پارکینسون،دیستروفی های عضلانی می باشد. که در این بیماری ها سفتی عضلانی،پاتولوژیک شدن رفلکس ها، ضعف عضلات،به دست نیاوردن مهارتهای حرکتی یا از دست دادن مهارت های حرکتی دیده می شود.

2 : اختلالات حسی-حرکتی و ذهنی در کودکان

ممکن است کودک شما مشکلات حسی حرکتی و ذهنی(توجه تمرکز) داشته باشد و نتواند برای مسئله خاصی به خوبی تمرکز کند و یا در یادگیری مشکلاتی دارند و از اختلالات ذهنی در کودکان می توان به پیش‌ فعالی، طیف اتیسم،اختلال یادگیری، کم توان ذهنی،سندروم داون اشاره کرد.

3: اختلالات روانی

ممکن است شخصی دچار سانحه یا تصادف شده باشد که اثر روانی بر روی او گذاشته باشد  و هذیان گویی برای اتفاق بیافتد یا افرادی که دچار اسکیزوفرنیا،دوقطبی،وسواس و ... شده اند که این افراد می‌توانند از خدمات روان درمانی در کاردرمانی استفاده کنند و مشکل خود را برطرف کند.