کلینیک توانبخشی

کلینیک توانبخشی

 

کلینیک توانبخشی

مشخصات یک مرکز توانبخشی و کاردرمانی مناسب و خدماتی که به متقاضیان ارائه می کند بسیار مهم می باشد زمانی که شما عزیزان را در این مراکز ثبت نام می کنید مطمئناً از نوع خدمات آن ها باید مطالب باشید و بدانید که چه خدماتی در اختیار عزیزان شما قرار می دهند.

ویژگیهای یک کلینیک توانبخشی عالی

در صورتی که فرزند شما مشکلات ناتوانی داشته باشد و شما تمایل داشته باشید که فرزندتان را به یکی از مراکز توانبخشی بفرستید مطمئنا دغدغه اصلی شما پیدا کردن یک مرکز توانبخشی بسیار مناسب می باشد تا از فرزند شما به خوبی مراقبت شود و بهترین خدمات در اختیار او قرار داده شود.

 از این رو ممکن است تبلیغاتی را در فضای مجازی مشاهده کنید که مراکز خود را معرفی می‌کنند و ویژگی هایشان را ارائه می دهند که باید بگویم فضای مجازی مکان مناسبی برای تبلیغات و نشان دادن این موارد نیست و شما باید به این مراکز مراجعه کنید تا از خدماتی که ارائه می شود مطمئن باشید.

در این مقاله سعی شده تا ویژگی های یک کلینیک توانبخشی مناسب را در اختیار شما قرار داده شود و شما اطلاعات مناسبی در این زمینه کسب کنید تا زمانی که قصد ثبت نام به فرزندتان را در این کلینیک های توانبخشی داشتید، بدانید که ویژگی های یک مرکز توانبخشی چه مواردی می باشد.

 پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا این ویژگی‌ها را به شما معرفی کنیم.

1: دارا بودن مجوز

کلینیک توانبخشی معتبر می بایست از مجوزهای مربوطه در این زمینه برخوردار باشند تا فعالیت خود کلینیک تحت نظر آن مراکز انجام شود.

توجه داشته باشید که این کلینیک باید مجوز مورد نظر را در مقابل دید همگان قرار دهد و همه بتوانند این مجوز را ببیند.

 این مجوز باید از طرف سازمان نظام پزشکی و سازمان بهزیستی مورد تایید قرار گرفته باشد.

2 : بهداشتی بودن محیط کلینیک توانبخشی

مهمترین فاکتور یک مرکز توانبخشی رعایت بهداشت کلینیک می باشد .

در صورت عدم رعایت بهداشت می تواند بیماری های دیگری را برای شخص متقاضی به همراه آورد که اثرات نامناسبی را ممکن است برای او داشته باشد.

البته در صورتی که متقاضیان کلینیک کودکان باشند که باید کودکان حساسیت بیشتری نسبت به بیماری ها دارند ،

در صورت عدم رعایت بهداشت می تواند خطرات جانی زیادی برای کودکان داشته باشد پس مهمترین اصل یک کلینیک توانبخشی رعایت بهداشت محیط کلینیک است.

3: مناسب سازی محیط برای افراد مراجعه کننده

افرادی ناتوان که کلینیک توانبخشی مراجعه می کنند مطمئنا با افراد عادی متفاوت هستند یعنی نمی توانند از پله ها یا موانعی که برای افراد عادی ایجاد شده عبور کنند.

 این مراکز می بایست این چنین موانع را از پیش روی مراجعه‌ کنندگان بردارد تا افراد به راحتی رفت و آمد داشته باشند.

 

به عنوان مثال در قسمت‌هایی که پله تعبیه شده است می بایست رمپ نیز استفاده شود به دلیل اینکه ممکن است افراد متقاضی با ویلچر مراجعه کنند که با وجود رمپ میتوانند به راحتی رفت و آمد داشته باشند.

برای اینکه افراد ناتوان بتواند در مرکز توانبخشی بهتر حرکت داشته باشند می بایست در همچنین در سرویس های بهداشتی باید دستگیره های کار گذاشته شود که فرد متقاضی در هنگام استفاده از سرویس بهداشتی احتمال افتادن نداشته باشد و بتواند به صورت کاملاً مستقل از سرویس بهداشتی استفاده کنند.

4: دارا بودن تمامی تخصص ها در یک کلینیک توانبخشی

از دیگر مواردی که می‌تواند فاکتور مهمی در انتخاب کلینیک توانبخشی باشد تجهیزات و نوع خدمات پرسنل می باشد یعنی باید تمامی خدمات تخصصی را به متقاضیان ارائه دهد تا متقاضیان نیازمند مراجعه به کلینیک های دیگر برای خدمات جانبی نیز نباشد.

توجه داشته باشید زمانی که اقدام به ثبت‌ نام در کلینیک های توانبخشی می کنید باید از خدماتی که ارائه می شود مطلع شوید تا بدانید چه خدماتی برای شما در نظر گرفته می‌شود و در صورت عدم رضایت پس از ثبت نام در کلینیک خودداری کنید

5:  تجهیزات کلینیک توانبخشی

البته باید بگویم که کلینیک توانبخشی تجهیزات زیادی را لازم ندارد ولی باید یکسری نکات  ایمنی را باید مد نظر قرار دهند که این نکات ایمنی عبارتند از :

a: تمامی تجهیزات کلینیک توانبخشی در صورت داشتن لبه های تیز می بایست با ابزار مناسب پوشیده شود تا برندگی آن از بین برود.

چرا که اینکه ممکن است کلینیک توانبخشی مخصوص کودکان باشد و کودکان ناخواسته به خود آسیب بزنند پس رعایت این نکته بسیار مهم میباشد.

b: ممکن است استفاده کنندگان یک وسیله خاص به صورت همزمان زیاد باشد و همین امر باعث می‌شود که ترافیک برای یک وسیله زیاد شود ،

پس کلینیک توانبخشی می بایست نسبت به افزایش وسایل و تجهیزات مشابه اقدام کند تا در صورتی که توانبخشان به صورت همزمان قصد استفاده از یک تجهیزات خاص را داشتند اتلاف وقت صورت نگیرد.

c: افرادی که از این تجهیزات استفاده می کنند باید امنیت آنها تامین شود .

 در صورتی که تجهیزات کلینیک توانبخشی از فرسودگی برخوردار هستند و احتمال اینکه تخریب شوند می بایست نسبت به تعویض آنها اقدام شود.

 چرا که همین امر منجر به آسیب رساندن به توانبخشان می‌شود.

مدیریت کلینیک توانبخشی در صورت مشاهده این تجهیزات فرسوده می بایست سریعاً آنها را تعویض کند و تجهیزات سالم و کارآمد را جایگزین این تجهیزات کند.

d: ابزار کلینیک توانبخشی باید همیشه به روز و مجهز باشند.

کلینیک توانبخشی به دلیلی که با افراد ناتوان روبرو است و نسبت به کار درمانی آن‌ها اقدام می‌کند باید ابزاری داشته باشد تا متقاضیان این مرکز توان بخشی از خدمات ارائه شده رضایت داشته باشند.

 البته باید توجه داشت که حمایت های دولتی در رابطه با کلینیک های توانبخشی زیاد نیست ولی کلینیک توانبخشی عالی باید نسبت به تجهیزات خود حساس باشد،

چرا که افرادی که متقاضی این خدمات هستند افراد ناتوان هستند که برای زندگی روزمره خود نیازمند تمرین هستند.

سخن پایانی :

اکنون که موارد بالا را مطالعه کردید شما می توانید یک مرکز توانبخشی مناسب را انتخاب کنید پس زمانی که به مراکز توانبخشی مراجعه می کنید حتما این موارد را مد نظر قرار دهید تا یک مرکز توانبخشی مناسب برای عزیزان خود انتخاب کنید. توجه به این نکات بسیار مهم است و در صورتی که چنین مواردی را مشاهده نکردید به هیچ عنوان در این مرکز ثبت نام نکنید.